

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.26 mm |
| Length | 600 µm |
| Width | 300 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Resistance | 240 Ω |
| Power Rating | 50 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Height | 230 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 6900
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.06446 | $0.64460 |
| 50 | $0.05159 | $2.57950 |
| 100 | $0.04129 | $4.12900 |
| 500 | $0.03171 | $15.85500 |
| 1000 | $0.02436 | $24.36000 |
| 3000 | $0.02031 | $60.93000 |
| 5000 | $0.01693 | $84.65000 |
| 10000 | $0.00565 | $56.50000 |
